Informace o nás

Újezd u Brna leží v jihovýchodní části brněnské oblasti pod kopcem Stará hora. Krajina je zde mírně zvlněná, zvolna se svažující  směrem jižním až jihovýchodním k protékající řece Cézavě.

Vinná réva je pěstována  na úrodných svazích  Staré hory, kde jsou půdy převážně jílovito-písčité.
Pěstuje se zde ponejvíce Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Modrý portugal a Svatovavřinecké. V novějších výsadbách najdeme Rulandské bílé a modré. Výborné kvality zde ovšem dosahuje taky mýty opředené Neuburské.
To bylo odjakživa velmi žádáno, snad pro svou kořenitou chuť a vůni s vyjímečnou elegantní hořčinkou, která je obsažena ostatně ve všech zde pěstovaných vínech a pochází s největší pravděpodobností ze speciální směsi podloží, jenž dotváří chuť nejen vína, ale i  zdejších hořkých vod a to nejvíce známé a obávané Šaratice.

 V Újezdě žije okolo šedesáti vinařů,kteří pěstují vinnou révu na malých vinohradech a zpracovávají ji převážně klasickým, léta osvědčeným  způsobem, s  použitím starých technologií, s minimem chemie a nových materiálů. K běžnému vybavení patří mechanické mlýnky, lisy a dubové sudy. Snad právě proto jsou zdejší vína tak rozmanitá a chuťově pestrá. Na starohorských svazích hospodaří ovšem ve velkém i zemědělské družstvo, které svoji produkci prodává vinařským firmám  po celé Moravě a je o ně pro pověstnou kvalitu velký zájem.
 


Újezdští vinaři se scházejí jednou ročně, obvykle začátkem dubna na místní výstavě vín, kde prezentují svá vína a porovnávají je mezi sebou a také s víny z okolních obcí.

Na této výstavě bývá představeno okolo pěti až šesti set vzorků jejichž úroveň rok od roku stoupá. Do popředí se po letech opět dostávají také staré zvyky jako je například svěcení vína, které se snaží újezdští vinaři opět uvést do běžného života.

Z újezdských vín je možno doporučit Veltlínské zelené pro jeho kořenitou, mandlovou chuť, u starších ročníků s lehce do medova jdoucím dozníváním. Milovníky mladších vín určitě nadchne pikantně nahořklý Neuburg s typickou veselou kyselinkou, anebo plné a tělnaté Svatovavřinecké s tóny švestek v mladých, a povidlovou chutí ve starších odleželých vínech. Zásadně se ale není potřeba ničemu zvlášť vyhýbat, neboť zdejší klimaticko-půdní podmínky a um zdejších vinařů nabízejí široké spektrum lákavých překvapení.

 

Za Vinaře Újezd připravil                             
Radoslav Váša & Zdeněk Menoušek